• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

             
MEZUNİYETİMİZİN 57.NCİ YILI KUTLU OLSUN.
                                                                                                                                                 
   


mehmet külte
m.kulte@hotmail.com.tr
İKİ YARIM BİR TAM
20/02/2014

                            SEVGİLİ DOSTLAR

Bu yazıma evlenmek isteyenler vede evlendirmek isteyenlerin ilgi duyacağını umuyorum.Evlilik sadece iki ayrı insanın bir araya gelme hikayesi değildir;burda esas evlilik yolculuğuna çıkaçakların uyumudur. Ülkemiz farklı kültür ve inaçların bulunduğu bir coğrafyadadır,daha düne kadar evlilik ilişkisini konuşma konusu yapmak bile ayıp sayılırdı. Bu işler büyüklerin öngörüleriyle yapılırdı.Yurdumuzda'da artık yavaşta olsa bu konuda değişiklikler olmuyor değil. Ana babalık kursları açıldığını duyduk ama evlilik okulu diye bir okul,kurs duymadık O nedenle çocuk büyürken,anasından, babasından ne gördüyse kendi ilişkisine onu yansıtır. Herhalde evlendiği kişide aynı şeyi yapar.                                                                                                    

Eşlerin getirdiği model bir birine uyuyorsa, ana,babalarından gördükleri ve bildikleri bir ilişki türünü kendi evliliklerinde'de sürdürürler. Peki bu iyimi kötümü? her ikiside olabilir. Beklediklerini bulmuşlarsa,pek sorun çıkmaz bu iyi yönü.Araştırmalar,bir çok mutsuz evlilikte hiç tartışma olmadığını gösteriyor ama sürtüşme olmaması onların mutlu olduğu anlamına gelmez. Kendi bildikleri evliliğin dışına çıkamıyan iki insanın,ruhsuz bir birlikteliği sürdürme tehlikesi vardır.Buda kötü yönü. Peki her ikisininde ana babasının evliliği farklı modelse,yani birigeneleksel, digeri modern karı koca ilişkisi içinde büyümüşse?...Evlenmeden evvel bu durumu fark edip bu konuda bir bilinç geliştirmişlerse; bu fakına varış kendi evliliklerinde,kendi modellerini yaratma olanağını sağlar. Eğer bu sorunun farkında değillerse ve evlenirlerseo zaman çok tartışma ve sürtüşmeleri vede kavgaları olur.  Eşlerin birbirlerinin eksiklerini tamamlaması gerekir.Eşlerin kendilerinde eksik olan yönü, diğerinde bulması ona muhtaç olması durumunda daha sağlam olur.Temel düşünce bu ama doç.dr.inçi doğanerin yazdığı kitapta çok ilginç bir tesbit var:bir elmanın iki yarısı aslında,birliktelik,eksiklik ve muhtaçlık durumunda ortaya çıkan şey bütünlük değil sorunlardır.Yarım kişiliklerle olan birliktelikler,toplama değil çarpım işlemi gibidir. YARIM ÇARPI YARIM BİR DEĞİL ÇEYREKTİR.Sağlıklı birliktelik olgun ve bireyselleşmiş farklı kişilik,eşit haklarla yapılan uzlaşmalara dayalı bir bütünleşmedir. Kişiler bireyselleşmişse bir, artı bir,iki ve bir, artı bir,üç edebilir''Muhtaçlıktan doğan sevgi sağlıklı değildir,kendisi için seven kişi yarımdır ve karşıdakine,bir biçimde,eninde sonunda zarar verir.                                                                   

Bu nedenle anne, baba çocuklarını evlendirmeden önce bu konuları enine boyuna konuşmalıdırlar.  Ebevinler çocuklarının uzun ömürlü evlilik yapmararını istiyorlarsa onların evlenmeden önce bir birlerini tanımalarına fırsat vermelidirler. Mutlu evlilikler huzurlu,anlayışlı,saygılı,çağdaş insanlar yaratır...1927 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     20/02/2014 10:51

Birikim ve gözlem neticesi, büyük bir emek sarf ederek hazırladığınız bu güzel öneri yazınız çok faydalı olacağı kanısındayım. bu güzel çalışmalarınızın devamını dilerim. Kaleminize ve yüreğinize sağlık.saygılarımla.
Fedai YAVAŞ

Yazarın diğer yazıları

HAYATIN SESİ - 11/10/2014
HAYAT ŞİİRİ
CANIM ÜLKEM - 23/07/2014
KİMLERE KALDI BU GÜZEL VATANIM
DEMOKRASİ ADALETLE SAĞLANIR - 16/05/2014
HUKUKSUZ ADALETSİZ DEVLET OLMAZ
Sevginin dili - 24/01/2014
SEVGİYLE SEYAHAT
TARİHTE YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ - 14/01/2014
Mehmet KÜLTE'NİN Ön gördükleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret3635814
YÜCEL MARKONİ
Takvim
Hava Durumu