• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

             
MEZUNİYETİMİZİN 57.NCİ YILI KUTLU OLSUN.
                                                                                                                                                 
   


mehmet külte
m.kulte@hotmail.com.tr
Sevginin dili
24/01/2014

Onunla birlikte geçirdiğim yaz aylarında,kendimi çok mutlu hissetmişimdir. 
Sabahları çok erken uyanır,benim gelip onu almamı sessiz sakince beklerdi.
Gözlerinin içi güler,anlamsızca ellerini ve ayaklarını oynatırdı;bu onun mutluluk ve sevinç işaretiydi zannımca.
İşine geç kalmış çalışanlar gibi acele eder,hemen dışarıya çıkmak isterdi.
 Merakla cevreyi araştıran kocaman,üzümkarası gözleri vardı.
Her sene okullar tatile girdiğinde annesiyle beraber altınovadaki yazlığa gelirlerdi. Babası çalıştığı için bize daha sonra katılırdı.
O bir kız çocuğu adı dilge deren ve benim sevgili torunum.
Yürümeyi ikimizde severdik. Ellerimi sıkıca tutar,hiç bırakmaz deniz kenarına gidinceye kadar anlaşılmaz konuşmasını sürdürürdü.
Ağaçların rüzgarla oluşan hışırtısı,ağustos böceğinin güçlü sesi,karıncaların sağa sola kaçışmaları, saka kuşunun güzel nağmeleri, onun ilgisini  çekerdi.
Yeni tanıştığı bu dünya'yı tanımak,gizemini çözmek aceleciliği var gibiydi.
Denizde uzun zaman kalmak isterdi,suyu sevmişti;avuçlarına aldığı sıvı kaygan şeyi bir türlü tutamıyordu ve ısrarla aynı şeyi tekrarlıyordu bu oyun onu çok sevindiriyordu.Dilge'nin bu çabalarını izlemek,bana ayrı bir haz verirdi.
Ben kendi çocuklarımla onların bu yaşlarında,uzun süre birlikte olamamıştım,belki'de bilinç altındaki bu özlemi torunumda yaşama arzusuydu dışa vuran...
Dört-beş yaşlarında oyuncaklarla oynamaya başladı.Kafasında senaryolar yazar onları odasında tek kişilik oyun gibi sahnelerdi.Bazende farklı kişiliklerin olduğu sahnelerde;onlarla konuşur, bazen kızar, bazen'de gülerdi.O nun oyuncu olacağı düşüncesine kapılmıştım;ama bu gün oyun Oynadığına eminim.
Sitemizin ele avuca sığmaz canlılığıydı,sosyal yönü mükemmeldi sıcak, içden,samimi yapısı onu sevimli kılıyordu.Yaşlı, genç, sohbet etmek isterdi,bazen güldürür bazende düşündürücü cümleler dökülürdü ağzından.
Adı özgür olan yetişkin bir komşu kızı vardı sitemizde,dilgeyi çok sever izmirden her geldiğinde onunla vakit geçirirdi,ona sordum bir gün ''ÖZGÜR''ne demektir? diye hiç beklemediğim bir cevap verdi '' oyun oynamak''dedi inanın şaşırıp kaldım. 
Onunla konuşmaktan çok keyf alırdım;sevinç ve mutluluğum o yokken biraz eksik galiba

DİLGE bu gün 14 yaşında, çok başarılı bir talebe vede çok güzel bir kız. Onunla hep gururdum ve bundan sonra'da duyacağımı biliyorum.
Dede torun ilişkisinden küçük bir anekdot yazmaya çalıştım,umarım     zevkle okur,kendi torunlarınızın sizinle olan ilişkileri bir filim gibi hafızanızda canlanır...
SEVGİ:her zaman, her yerde ihtiyaç duyduğumuz, vaz geçemediğimiz,ruhumuzun, varlığımızın, beslendiği, bütün canlıların beslendiği duygumuzdur. 2382 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Torun sevgisi başka.     24/01/2014 18:31

Değerli Devrem; Bu güzel yazını bir solukta , zevkle okudum. Demek ki Torun sevgisi bambaşka . Allah ikinize de uzun ömürler versin sağlıklı . güzel yazılarının devamını bekleriz.
Fedai YAVAŞ

Yazarın diğer yazıları

HAYATIN SESİ - 11/10/2014
HAYAT ŞİİRİ
CANIM ÜLKEM - 23/07/2014
KİMLERE KALDI BU GÜZEL VATANIM
DEMOKRASİ ADALETLE SAĞLANIR - 16/05/2014
HUKUKSUZ ADALETSİZ DEVLET OLMAZ
İKİ YARIM BİR TAM - 20/02/2014
HAYATI BİRLİKTE PAYLAŞA BİLMEK
TARİHTE YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ - 14/01/2014
Mehmet KÜLTE'NİN Ön gördükleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret3635811
YÜCEL MARKONİ
Takvim
Hava Durumu